Įmonių paieška

 

Partneriai

 

 

Naujienų prenumerata
:

Miško aukcionai įgauna pagreitį

Paskutiniais keliais 2017 metų mėnesiais įvyko apie 20 miško aukcionų, kurių metu parduota miško už daugiau, nei 500 000 eurų. Miško savininkai, nusprendę būtent tokiu būdu parduoti savo turimus miškus gavo vidutiniškai 20 proc. daugiau nei tikėjosi. Šie skaičiai rodo, kad miško aukcionai tampa vis labiau ir labiau paklausūs tiek miško pirkėjams bei investuotojams, tiek pardavėjams.

 

Apie miško aukcionų perspektyvas kalbamės su projekto MiskoAukcionas.lt vadovu Tadu Palaima.

 

Kas dalyvauja miško aukcionuose?

 

Miško aukcione dalyvauja ir miškus perka labai įvairūs pirkėjai: miškininkystės įmonės taip pat privatūs asmenys užsiimantys šia veikla, investiciniai fondai ir pavieniai investuotojai perka miškus ilgalaikei investicijai.

 Parduoti gali bet kas, kas tik turi miško. Svarbu, kad visi nuosavybės dokumentai būtų tvarkingi.

 

Kodėl miško aukcionas – geresnis būdas parduoti mišką, nei per skelbimus ar kitomis priemonėmis?

 

 

Pirmiausia, tai yra finansinė nauda miško savininkams, nes jie gauna daugiau, nei parduodami per skelbimų portalus ar siūlydami tiesiogiai miško pirkėjams. Taip sutaupoma nemažai laiko ieškant potencialių pardavėjų. Pirkėjams nebereikia pardavėjų įtikinėti ir aiškinti dėl kainų – pardavėjai yra suinteresuoti parduoti, o pirkėjai – įsigyti mišką. Ir visa tai vienoje vietoje.

Dar vienas labai rimtas privalumas – skaidrumas. Pirkėjai dažnai nepažįsta pardavėjų, todėl sandoriai yra skaidrūs ir legalūs, po jų mokami visi mokesčiais valstybei. Tai reiškia, kad nei pirkėjai, nei pardavėjai neturės problemų su VMI, jiems nereikės aiškintis, kam ir kokiomis aplinkybėmis buvo įgytas tam tikras miško plotas. Tai objektyvi ir skaidri bei visiškai legali prekyba.

 Kada Lietuvoje pradėti rengti miško aukcionai? Kokios jų tradicijos?

 

Miško aukcionai veikia dar tik kelis mėnesius, tačiau jau tapo pakankamai populiarūs tarp pirkėjų ir pardavėjų. Su kiekvienu paskelbtu aukcionu dideja dalyviu skaičius. Taip pat didžiosios miškininkystės įmonės registruojasi ir dalyvauja. Žmonės patys pradeda domėtis šia naujove ir aktyviai domisi dalyvavimo galimybėmis. Tradicijų kol kas dar nėra, nes tai gana naujas reiškinys Lietuvoje. Beje, tai taikytina visiems aukcionams, nors labiausiai žinomi NT aukcionai, kurių metu įsigyjamas valstybės arba bankams įkeistas nekilnojamas turtas. Miško aukcionams dar teks savo žinomumo palaukti.

 

Koks valstybės požiūris į miško aukcionus?

 

Miško pardavimas ir įsigijimas yra šiek tiek apsunkintas įstatymais, tačiau MiskoAukcionas.lt sieks palankesnio teisinio reguliavimo šioje srityje. Šioje vietoje reiktų paanalizuoti kaimyninių šalių patirtį, ypač Skandinavijos, kur miško nuosavybė turi gilias tradicijas ir sureguliuotus pirkimo-pardavimo procesus. Lietuvoje vis dar vykdomos miškų ūkio reformos, tad valstybės požiūris į privačių miškų prekybą dar nėra visiškai galutinai susiformavęs.

 

Kokį mišką dažniausiai parduoda aukcionuose? 

 

Aukcionuose parduodamas įvairus miškas, nuo jaunuolynų iki brandžių miškų išsikirtimui. Populiariausias yra brandus miškas su žeme. Per kelis mėnesius įvyko daugiau negu 20 aukcionų, parduota miškų už beveik 500 tūkst. eurų, vidutiniškai gaunama 20 proc. didesnė kaina, negu siūlė miškų pirkėjai. Taip pat kyla susidomėjimas investiciniais miškais - brandos amžiaus nesulaukusiais miškais, kuriuos vėliau galima parduoti už 20-200 proc. didesnę kainą.

 

Kaip vyksta miško pardavimo procesas MiskoAukcionas.lt projekte?

 

Pirmiausia, reiktų žinoti, kad užsiimti miško pardavimu gali tik pats savininkas arba savininko atstovas su notaro patvirtinimu. Sklypo kadastrinis numeris yra nuosavybės dokumentuose. Preliminarų sklypo vertinimą MiskoAukcionas.lt atlieka nuotoliniu būdu. Pasirašius sutartį, brangesni objektai vertinami nuvažiavus į vietą. Parduodant mišką su žeme, sandorį būtina patvirtinti pas notarą. Jei parduodamas miškas išsikirtimui, užtenka pasirašyti paprastą rašytinę sutartį.

 MiskoAukcionas.lt paskelbia apie parduodamą mišką, pateikia visus reikalingus duomenis – plotą, kadastrinį numerį ir t.t. Kiekvienam pardavėjui tai yra kur kas patogiau, nei gaišti laiką ir susitikinėti su dešimtimis pirkėjų, kurie yra suinteresuoti mišką nupirkti kiek įmanoma pigiau. Miško aukcionas yra viešas, todėl čia nėra jokių slaptų susitarimų, kartelių ir kitų povandeninių srovių, dėl kurių galite būti apgauti.

 Pirkėjai yra motyvuoti pirkti mišką čia ir dabar, o ne po kažkurio laikotarpio, todėl negaišinamas savininko laikas. Miško aukcionas turi savo aiškią pabaigos datą, iki kurios galima siūlyti savo kainą. Tokiu būdu keičiasi viršutinė kaina, o ne apatinė.

 Visada galima pasižiūrėti, už kiek nupirktas panašus miškas, kad jaustumėtės saugiau ir užtikrintai. Jei iškyla kažkokių bėdų, jas tuoj pat padeda išspręsti miško aukciono atstovai. Viskas skaidru ir vieša, jokių nelegalių susitarimų, paslėptų mokesčių ir fiktyvių sutarčių. Parduodami savo mišką neturėsite jokių vargų su VMI, nes visi dokumentai yra tvarkomi pagal LR teisės aktus ir galiojančią praktiką.

 

 

 

Miskoaukcionas.lt - tai tikrai paprastas ir daug rūpesčių nekeliantis būdas legaliai parduoti mišką.

Komentarai
Jonas
2018-02-07 09:42:37
Koks procentėlis aukciono organizatoriams už paslaugas?
info@miskoaukcionas.lt
2018-02-07 17:08:35
5+PVM
Jonas
2018-02-12 10:13:35
Apsimoka, ypač jei dar žmogus nelabai miškininkystėje susigaudo.
Algirdas
aborsteika@gmail.com
2018-09-27 18:35:42
Jokio rūpesčio ─ dvi savaitės skirtos aukcionui ir... per paskutinį pusvalandį kaina išaugo trečdaliu didesnė už pradinę! Ačiū, kad esate.

*Norėdami aktyvuoti mygtuką "Tinka", spragtelėkite ČIA.